Rose Guyuan Cream Tablets
Overview
I have been taking Guyuan Cream for many years. From the time when Dong'e Ejiao was only about 200 per kilogram, now, the OTC formula of Dong'e Ejiao has become more expensive this year. The price is more than 2,300 per kilogram. The price has increased 10 times. It is expensive! But after eating it for many years, I can't forget it in winter, so I still have to make something to eat. Speaking of things I trust, I have been buying donkey-hide gelatin since I started eating donkey-hide gelatin. I remember buying another brand once in the third year. Although it was also a famous brand, after eating it, I felt that the taste was much different from donkey-hide gelatin, and I have not changed it since. In recent years, Dong'e donkey-hide gelatin has been divided into health-care products and OTC products, and the prices of the two products are also different. I have been buying the OTC products. This year, the OTC products are much more expensive than the blue hat health-care products, but because I only trust this product, I still use it to make Guyuan ointment. I made it myself, carefully selected the ingredients, and only used the most basic proportion of auxiliary ingredients, because after all, it is for eating donkey-hide gelatin, not for eating auxiliary ingredients. I used one kilogram of donkey-hide gelatin, and the total finished product is more than 4 kilograms. Calculating the cost, the cost of one kilogram of Guyuan ointment is almost 500 yuan. There is no handwork fee for making it yourself, and the pure ingredients are so expensive. Look at those that only cost one or two hundred yuan per pound, or even dozens of yuan. I really don’t dare to eat it! After all, eating this is for health, so it’s better to buy the most reliable donkey-hide gelatin to make it. Fortunately, if you make it once, it will last you a whole winter, which is still acceptable. In addition to the basic formula of Guyuan ointment tablets this year, I also added some dried rose pieces, because roses are my favorite, so I added more for my liking
Tags
Ingredients
Steps
-
We chose Dong'e donkey-hide gelatin formulated by the OTC hospital, which has anti-counterfeiting verification. I bought it from a pharmacy, don't worry.
-
Have all materials ready. Butter should be at least 3 years old, and the effect will be better
-
First break the donkey-hide gelatin into small pieces
-
Put it into a wall breaker and beat into powder
-
Just pick off the petals of the roses, and remove the stamens and pedicles. Weight is the amount of petals.
-
Put the walnuts in the oven and bake them. Don't burn them. I baked them at 150 degrees for 12 minutes
-
Break the roasted walnuts into small pieces. Do not use the broken pieces
-
Wash the red dates, dry the surface moisture, slice them into pieces and remove the core
-
Wash the black sesame seeds and dry them on a clean cloth
-
Then stir-fry
-
Fry the black sesame seeds and let them cool. Put them in a ziplock bag and press them slightly with a rolling pin instead of crushing them. This will make them more fragrant
-
Grind the rock sugar into powder so that it melts easily. Put the rock sugar powder, donkey hide gelatin powder and rice wine into the pot together. It is best to use a thick-bottomed stainless steel pot
-
Stir thoroughly
-
Then slowly simmer it over low heat until you can pull out thicker filaments, then you have to observe
-
Use a shovel to scoop up the slurry, and then hold the shovel upright until the glue juice can be connected into pieces, also called hanging a flag, and the glue is ready
-
At this time, still keep the heat on low, don’t turn off the heat yet, first add the walnut kernels and jujube slices and mix well,
-
Pour in the black sesame seeds and mix well
-
Finally, add the rose petals and mix well
-
With the help of mold shaping, half of this is shaped, and the remaining half is shaped with another mold.
-
After cooling, cut into strips and then slice. The slice is about 2.5*4 cm and the thickness is about 5 mm. The weight of one slice is about 10 grams, which is just right to eat one slice at a time.